Suszone kwiaty podbijają serca wielbicieli wnętrz w stylu boho i rustykalnym. Coraz chętniej wybieramy je także jako motyw przewodni na wesele. Metod suszenia kwiatów jest wiele, jednak jak prawidłowo suszyć kwiaty, by nie straciły swojego uroku i barwy?
Jak suszyć kwiaty metodą na płasko?
Najpopularniejszą metodą suszenia kwiatów jest metoda suszenia na płasko. Korzystali z niej chyba wszyscy, zakładając zielniki czy tworząc laurki. Suszenie kwiatów na płasko to nic innego jak uprzednie spłaszczenie ich, a następnie przechowywanie w książce. Aby wysuszyć kwiaty tą metodą należy przygotować coś, co pozwoli pochłonąć wilgoć występującą w roślinie – np. ręcznik papierowy, chusteczka higieniczna, matowy papier gazetowy. Bez użycia pochłaniacza wilgoci roślina szybko straci swój kolor i zaplami książkę, do której ją włożyliśmy. Jednak nie wszyscy mają miejsce, by przechowywać kwiaty w grubych książkach. Na ratunek przychodzi praska do suszenia kwiatów – specjalny przedmiot, który pozwala na efektywne zasuszenie kwiatów do użycia w rękodziele lub w zielniku.
Suszenie kwiatów w wazonie
Metoda idealna dla zapominalskich. Każdemu z nas zdarzyło się zostawić kwiaty na zbyt długo w wazonie. Rezultat? Bukiet z suszonych kwiatów! Aby uzyskać taki efekt zaleca się ustawić bukiet w wazonie z odrobiną wody na dnie. Wtedy wraz z jej ubywaniem, kwiaty będą powoli zasychać. Jednak taką próbę przetrwają jedynie rośliny z gatunków twardych, o mocnych łodygach i lekkich kwiatach. Oto kwiaty, które możesz suszyć w ten sposób:
-
gipsówka
-
zatrwian
-
lawenda
-
eukaliptus
Jak suszyć kwiaty metodą zielarską?
Metoda zielarska, czyli nic innego jak suszenie kwiatów w powietrzu. Do wykonania potrzebny będzie jedynie sznurek. Wystarczy powiesić kwiaty łodygami do góry i czekać, aż samoistnie wyschną. Należy pamiętać, by kwiaty powiesić w miejscu przewiewnym i w miarę możliwości daleko od promieni słonecznych. Oto kilka przykładów kwiatów, które mogą być suszone w ten sposób:
-
róże
-
lawenda
-
piwonie
-
gipsówka
-
hortensja
-
oset kulisty
-
eukaliptus
-
protea
Jak długo suszyć kwiaty?
Długość suszenia kwiatów, zależy od wielu czynników, między innymi od wybranej metody czy od rodzaju rośliny. Naturalne sposoby, które opisane są w tym artykule wymagają więcej cierpliwości, ale są zdecydowanie łagodniejsze dla kwiatów. Mogłoby się wydawać, że suszenie kwiatów to długi proces, jednak wystarczą zaledwie dwa do trzech tygodni, by uzyskać upragniony efekt.
Dzięki metodom opisanym w tym artykule, możesz cieszyć się pięknem kwiatów przez długie miesiące, a nawet lata!